Kako da ne oborite sajt prilikom instalacije nove teme ili plugina – rešenje Localhost!
Mnogi početnici ostanu bez teksta kada shvate da postoji više hiljada pluginova za WordPress. Poneseni činjenicom da su mnogi od njih ocenjeni sa pet zvezdica, vrlo lako dođemo do toga da instaliramo previše pluginova sa željom da poboljšamo funkcionalnosti našeg ili klijentovog sajta i na taj način slučajno dovedemo do obaranja web site-a. Vrlo je važno da shvatite da svaki novi plugin predstavlja deo na vašem sajtu, koji ga čini još više kompleksnijim i ranjivijim. Jedan od načina da se sprečite slučajno obaranje sajta prilikom instalacije novih delova je da radite u Localhost okruženju, a šta to znači objasnićemo u nastavku teksta.
S obzirom na to, instalacija minimalnog broja pluginova učiniće da vaš sajt bude brži i stabilniji. Zbog svih ovih činjenica, ukazaćemo vam na stvari na koje morate obratiti pažnju prilikom instalacije pluginova, ukoliko ne želite da slučajno oborite web site ili usporite njegovo učitavanje.
Rad u localhost okruženju i redovno backup-ovanje
Bez obzira na nivo vašeg znanja i količinu iskustva, ne moramo vam govoriti koliko je važno redovno backup-ovanje sajta. Vrlo često može da se desi da instalacija nove teme ili plugina može dovesti do toga da oborite sajt, bilo zbog bug-a ili prosto zbog specifičnih okolnosti i trenutnih plugin-ova koji su već instalirani na vašem sajtu.
Iako skoro svi znamo važnost backup-ovanja sajtova, mali broj nas to i praktikuje. Glavni krivac je činjenica da nam za backup-ovanje celog sajta treba dosta vremena i strapljenja.
Na svu sreću od ovog pravila postoji izuzetak, a to je rad u localhost okruženju koji nam omogućava da, pored toga, što možemo brzo i lako uraditi backup celog sajta, možemo i testirati sve pluginove i teme, pre nego što ih instaliramo na „živu“ verziju sajta. Alat koji će vam to omogućiti naziva se Easy WP Localhost. Način na koji funkcioniše ovaj alat, pogledajte u video klipu:
Rad u Localhost okruženju omogućava nam da pravimo sajt na našem kompjuteru, bez potrebe da imamo pristup Internetu. Na ovaj način, pored brzine koju ćemo postići, osiguravamo se da ne dođe do slučajnog obaranja “živog” sajta, prilikom instalacije novih plugin-ova ili tema. Pomenuti alat nam takođe omogućava da jednim klikom backup-ujemo ili vratimo poslednju ispravnu verziju sajta na hosting nalog i na taj način publici plasiramo samo ispravnu i spremnu verziju web site-a.
„Bacite pogled“ na ocene novih komponenti
Prilikom kupovine nove teme ili plugina, verovatno ćete krenuti sa čitanjem njihovih ocena. Velika količina pozitivnih ocena je dobar znak, ali nije garancija da su tema ili plugin savršeni, naročito kada se uzmu u obzir vaše jedinstvene potrebe.
Dok istražujete plugin ili temu, obavezno pogledajte i „Changelog“ deo, kako biste se uverili da se redovno rade update-i i poboljšanja. Ukoliko su datumi iz loga sveži, to je odličan znak da developeri prate nove verzije WordPress-a i rade sve potrebne izmene na svojim proizvodima. Ukoliko vidite da tema ili plugin nije update-ovan više od dve godine, zaobiđite ga u širokom luku. Zastareli pluginovi su jedna od najvećih pretnji za stabilnost i bezbednost vašeg sajta.
Istražite da li plugin ili tema ima od nedavno dodatu novu funkcionalnost. Vi ćete najviše „profitirati“ od teme ili plugina koji vremenom dobija nove funkcionalnosti, a ne da se samo radi na ispravljanju grešaka. I pored toga što tema ili plugin mogu imati pozitivne ocene, njihova instalacija na LocalHost-u će nam dodatno obezbediti da slučajno ne oborimo naš ili klijentov sajt.
Ukoliko plugin ili tema dobije pozitivan odgovor za ove tri stavke, sledeći korak bi bio da obratite pažnju šta WordPress zajednica govori.
Saslušajte WordPress zajednicu
Ocene i komentari ne služe samo da vidite kako se kotira plugin ili tema, nego i da sagledate greške koje su imali dosadašnji korisnici. Tema ili plugin može biti visoko ocenjena, ali može imati grešku u funkcionisanju upravo onog dela koji je vama neophodan.
Dok čitate komentare drugih korisnika, obratite pažnju na to da li developeri odgovaraju na pitanja i probleme. Ne postoji ništa gore od situacije da ste pronašli neki bug, a da developerima treba mesec dana da odgovore na vaš problem. Ukoliko developeri sporo odgovaraju na probleme, to može uticani na vaš projekat i probijanje zadatih rokova.
Najgora moguća situacija bi bila da tema ili plugin ima odlične ocene, ali da su developeri digli ruke od njega, a pritom se gomilaju problemi, koji ostaju nerešeni. Ocene i komentari su odličan pokazatelj da li tema ili plugin funkcioniše, ali oni vam neće uvek otkriti sve detalje. Neke stvari prosto morate sami otkriti.
Testirajte pažnjivo ili ćete se opeći
Na sreću većina tema ili pluginova ima opciju probnog perioda. Iskoristite ih pametno. Nemojte da vas očara dobra prezentacija i potencijalno lažni sjaj, nego zaronite u posao i dobro istestirajte sve funkcionalnosti. Obavezno proverite kako sve funkciniše na različitim uređajima.
Može se desiti da kupite temu koja je ocenjena sa peticom, a da se ispostavi da joj ne radi meni kada korisnik pristupa preko mobilnog telefona. Ne dozvolite da vas ovakva greška skupo košta.
Nakon što ste kupili temu, obavezno testirajte vreme učitavanja putem besplatnog servisa Webpagetest ili na nekom sličnom servisu. Mnoge teme se danas prodaju, a da ne ispunjavaju standarde po pitanju brzine učitavanja. Dok podešavanje vašeg hosting naloga može doneti bolje rezultate, ipak se osigurajte da tema koju kupujete od početka pokazuje dobre rezultate prilikom učitavanja.
Specijalni slučajevi
Prilikom potrage za novom temom, obratite pažnju na alat pomoću koga su „izgrađene“ stranice. Imajte na umu da, ukoliko tema koristi neki od alata za pravljenje stranica, nećete biti u mogućnosti da kasnije lako promenite temu. Najpoznatiji alat je Visual Composer i on je fleksibilniji u odnosu na druge, jer se ne vezuje za temu.
Što se tiče pluginova, postoji grupa koju prosto trebate da zaobiđete i ne kupujete. Pluginovi koji služe za prikaz „sličnih postova“ su na lošem glasu, jer su poznati po tome da su zahtevni za bazu podataka i da zbog toga često dovode do sporijih performansi na sajtu. Naravno i od ovog pravila postoji izuzetak. Plugin pod imenom „Related posts by Zemanta“ će vam omogućiti ovu funkcionalnost, a da pri tome neće usporiti vaš sajt i neće opteretiti MySQL bazu.
Da sumiramo
• Proverite ocene i komentare
• Proverite da li je tema ili plugin skoro update-ovana
• Proverite „Changelog“ i istražite da li su uvedene nove funkcionalnosti
• Pažljivo testirajte sve funkcionalnosti na svim uređajima
• Pročitajte komentare korisnika i utvrdite da li developeri odgovaraju u kratkom roku
• Testirajte performanse
• Istražite koji alat je korišćen za izgradnju stranica
• Backup-ujte redovno sajt i radite u localhost okruženju